Atviras kodas Lietuvai

Stop the Hollyweb! No DRM in HTML5.

Istorija moko vertinti savo laisvę, nes gali ją prarasti. Neįkyrėkite su savo politika, atsako nenorintys mokytis.
Richard Stallman

Information Technologies Forum

European Open Source Conference &  Workshops

2004 m. birželio 28-30 d.,  Jerevanas, Armėnija

T.Jonušo konferencijos trumpa ataskaita:

Konferenciją „European Open Source Conference &  Workshops“ organizavo:

  1. EIF (Enterprise Incubator Foundation) – verslo vystymo agentūra, teikianti paramą Armėnijos technologijų kompanijoms, įkurta Armėnijos Vyriausybės ir Pasaulio banko lėšomis.
  2. Open Society Institute.
  3. ArmenTech, Inc. (Armenian High Tech Council of America)
  4. UITE (Union of IT Enterprices) – 16 Armėnijos aukštų technologijų (High Tech) kompanijų asociacija.
  5. Renginį rėmė USAID (U.S. Agency for International Developement) ir The Eurasia Foundation.
  6. Projektas „Open Source Armenia“.

Pagrindinis šio renginio tikslas – populiarinti ir propaguoti Armėnijos aukštųjų technologijų kompanijas bei projektus, pasitelkiant „Open Source“ idėją.  Labiausiai visos konferencijos metu buvo kreipiamas dėmesys į vietinių gamintojų paslaugų ir produktų eksporto galimybių plėtrą. Open Source idėja buvo pateikiama kaip vienintelis unikalus šansas Armėnijos IT industrijai padaryti esminį proveržį į pasaulio rinkas. Reikia pažymėti, kad Armėnija turi labai stiprią užsienio diasparą. Dauguma konferencijos pranešėjų ir organizatorių buvo Amerikos Armėnai, siekiantys prisidėti prie šalies ekonominio atsigavimo.

Konferencijoje kiekvieną dieną iki pietų vyko bendri, plenariniai posėdžiai, antroje dienos pusėje vyko specializuotos, teminės sesijos šiomis temomis:

    e-Business,
    e-Developement,
    Investment conference,
    e-Government,
    e-Education,
    Developers workshop.

Paskutinę konferencijos dieną vyko nedidelė OSS sprendimų paroda, kurioje dalyvavo penkios kompanijos.

Pirmą konferencijos dieną dalyvavo apie 140 dalyvių, vėliau „reguliarių“ dalyvių skaičius retai kada viršydavo 50-70. Man asmeniškai teko dalyvauti ir skaityti pranešimą e-Government sesijoje, taip pat dalyvauti ir pasisakyti e-Developement sesijoje.

Visa konferencija buvo organizuota pakankamai sklandžiai ir respektabiliai. Viešbutis, kuriame viskas vyko matyt gali tikėtis penkių žvaigždučių kategorijos. Tiesa IT konferencijoje nebuvo numatytas internetas. Tik antrą dieną pavyko vietinių „auksarankių“ dėka sumeistrauti šiokį tokį prisijungimą. Deja tebuvo vienas laidas....

Visumoje gerą įspūdį paliko armėnų IT kompetencija, IT specialistus rengiančių mokyklų gausa, skaičius kompanijų programuojančių amerikiečiams.

Keli pastebėjimai ir pamąstymai apie konferenciją, Armėnija ir Open Source

Armėnai visumoje labai šilti, draugiški ir visuomeniški žmonės. Bendruomeniškumo, pagalbos ir vienas kito palaikymo tradicijos yra labai stiprios Armėnų kultūroje. Tai vertybės kuriomis pagrįsta Open Source bendruomeninė ideologija. Gal todėl Armėnijoje toks didelis susidomėjimas ir parama OSS idėjoms?

Visa konferencija buvo persmelkta „pavasarinės Open Source euforijos“ - tai etapas, kai susijaudinus kalbama apie nuostabų ir prasminga rytojų, kuriami didingi planai. Buvo smagu matyti vienoje vietoje tiek vienas kito tikėjimą palaikančių žmonių. Kai kurie mano pristatymo elementai buvo šaltas dušas Jiems. Tarkim niekas negalėjo patikėti kad ES nėra jokių direktyvų ar nutarimų dėl OSS naudojimo valstybiniame sektoriuje.

Konferencijoje dalyvavo nemažai rytų Europos valstybių – Ukraina, Bulgarija, Rumunija, Makedonija, taip pat buvo pristatyti Tadžikų pasiekimai. Galime drąsiai teigti, kad savo darbais ir projektais OSS srityje esame per kelis žingsnius atsiplėšę į priekį. (Beje toks įspūdis susidarė ir bendraujant su Vakarų Europos valstybių atstovais). Vienas įdomiausių buvo Bulgarų projektas OSS ir kultūros plotmėje – www.i-space.org

Tokios konferencijos ir susitikimai idėjų ir energijos šaltinis tolimesniems darbams. Niekas negali pakeisti gyvo bendravimo. Kartais sujungus skirtingas kultūras, patirtis, gebėjimus gimsta originalios ir prasmingos idėjos. Toks skirtingų „matavimų“ patirties pasikeitimas inspiravo kelių naujų projektų idėjų atsiradimą dar konferencijos metu. Projektų „fišai“ vienas po kito gulėsi ant pietų stalo servetėlių....

Reikėtų panašų renginį organizuoti Vilniuje. Jau senai apie tai kalbėjome ir apie tai mąstėme. Kodėl neprisiimti sau lyderio vaidmens tarp naujų ES valstybių? Su visais, su kuo tik buvo bendrauta pritaria – reikia susitikti, reikia vienyti jėgas, reikia keistis patirtimi ir idėjomis, kurti ir judėti pirmyn. OSS jau išlipo iš programuotojų marškinėlių ir tampa svarbiu socialiniu ir kultūriniu reiškiniu. Jerevane buvo išvesta daug paralelių tarp atvirų programų ir atviros visuomenės. Niekas negali ginčytis – atvirumo ir bendruomeniškumo fenomenas tampa naujos ekonomikos ir inovacijų ašimi, nauja kultūros dimensija.  Patirtis, kurią turime sukaupę Lietuvoje atvirų programų bei renginių organizavimo srityje, taip pat Vilniaus geopolitinė padėtis, ragina imtis iniciatyvos. Tik ar esame pakankamai visuomeniški ir iniciatyvus? Ar imsimės ir padarysime ar lauksime kol mus pakvies Estai ar Lenkai?

Dėkoju Atviros Lietuvos Fondui suteikusiam informaciją apie konferenciją Jerevane ir apmokėjusiam visas kelionės išlaidas.

Tomas Jonušas
Atviras Kodas Lietuvai
2004-07-04