Atviras kodas Lietuvai

Stop the Hollyweb! No DRM in HTML5.

Istorija moko vertinti savo laisvę, nes gali ją prarasti. Neįkyrėkite su savo politika, atsako nenorintys mokytis.
Richard Stallman

Jabber pokalbių sistemos pradžiamokslis

Jabber pokalbių sistemos pradžiamokslis

Jabber - tai atviro standarto pokalbių internete sistema. Jabber architektūros dėka galima kalbėtis ir su žmonėmis, kurie naudojasi ne tik jabber, o ir kitais - pvz.: MSN, IRC, AIM, ICQ, YAHOO pokalbių protokolų klientais, taip pat galime naudotis keliais skirtingais protokolais vienu metu. Galima kalbėtis tiesiogiai su draugais tiesiogiai arba dalyvauti bendrame teminiame susirašinėjime per internetą.
Jabber pokalbių sistema susideda iš 3 dalių:
1. Jabber serveris
2. Jabber klientas
3. Jabber protokolas

Jabber klientas - tai programa, kurios pagalba žmonės gali bendrauti tarpusavyje. Jabber klientas bendrauja su Jabber serveriu Jabber protokolu. Jabber protokolas yra paremtas atviru XML standartu.
Taigi - norėdami bendrauti su draugais, verslo partneriais ar pan. visų pirma turite pasileisti Jabber klientą. Šių programų yra pridaryta labai daug, kai kurios yra laisvos, kitos - ne, tačiau praktiškai visas galite nemokamai atsisiųsti iš www.jabber.org/user/clientlist.php
Kai pasileisite jums patikusį jabber klientą jūsų paprašys nurodyti Jabber serverį, vartotojo vardą bei slaptažodį. Jungiantis pirmą kartą siūlau rinktis akl.lt, jabber.ru arba amessage.de serverių. Pradžioje susigalvokite jums patinkantį vartojo vardą ir slaptažodį. Tada įveskite visą tai ir prisijunkite. Jungiantis sekantį kartą iš ben kurio kompiuterio naudokite tą patį serverį bei vartotojo vardą. Vartotojo_vardas@serveris vadinamas jabber ID. Užsirašykite savo jabber ID ir prisiminkite jį. Prisijungę prie jabber serverio galite susikurti reikiamas kontaktų (t.y. žmonių, su kuriais bendrausite) grupes bei pridėti pačius kontaktus. Tai padaryti labai paprasta - jei žinote draugo jabber ID paprasčiausiai jį įveskite, o jei nežinote tikslaus jabber ID - naudokite paiešką (Find).
Jei jums reikia bendrauti su žmonėmis, kurie naudoja ne jabber, o kitas sistemas - pvz ICQ, MSN, Yahoo IM ir t.t. - užsiregistuokite atitinkamą transportą (dar kitaip vadinama sąsaja arba servisu - angliškai gateway arba service). Pavyzdžiui nemažai mano draugų naudoja ICQ, taigi aš užregistrauvau ICQ trasportą akl.lt serveryje (icq.akl.lt).
Registruojant trasportą reikia paprasčiausiai įvesti tos vartojo vardą (indentifikatorių), kuris jus identifikuoja toje sistemoje, pvz ICQ atveju - ICQ numerį bei slaptažodį.
Kitų sistemų vartotojus pridėti taip pat nesudėtinga - tereikia įvesti vartotojo indentifikatorių toje sistemoje bei trasporto vardą - pvz. norint šnekėtis su manim per ICQ, naudojant akl.lt jabber serverį reikia pridėti tokį kontaktą: 44451746@icq.akl.lt
ICQ numerį galima susirasti ICQ internetinėje paieškoje:http://web.icq.com/whitepages/search

Jei turite sunkumų prisijungiant prie jabber serverių - pabandykite naudoti jūsų proxy serverį prisijungimui. Tarkim jūsų interneto tiekėjas yra Infostruktūra ir jūs naudojatės proxy.is.lt proxy serveriu ir jungiatės prie amessage.de jabber serverio:
Jabber kliente nustatykite, kad naudotų proxy:
proxy metodas: HTTP proxy
proxy serveris: proxy.is.lt
proxy portas: 80

Tada jungdamiesi per jabber nurodykite portą ne 5222, o 443


Autorius: Mantas Kriaučiūnas , Jabber ID: mantas@akl.lt