Atviras kodas Lietuvai

Stop the Hollyweb! No DRM in HTML5.

Istorija moko vertinti savo laisvę, nes gali ją prarasti. Neįkyrėkite su savo politika, atsako nenorintys mokytis.
Richard Stallman

Laisvų programų CD

Laisvų programų CD

„Laisvų programų CD” tai atvirojo kodo programų rinkinys. Čia visos programos yra “laisvų licencijų” ir skirtos darbui MS Windows aplinkoje. Rinkinio pagrindą sudaro biuro bei interneto programos, bet jame rasite ir įvairių pagalbinių bei mokomųjų programų, puikių žaidimų. Dalis programų yra išverstos į lietuvių kalbą. Laisvos, atvirojo kodo programų licencijos vartotojui suteikia teisę laisvai kopijuoti programas, dalinti jas draugams, naudoti neribojant darbo vietų skaičiaus ar veiklos pobūdžio, laisvai tyrinėti jų veikimo principus ir išeities tekstus. Licencijos tekstą rasite prie kiekvienos programos. Lietuvišką GNU licencijos tekstą rasite čia.

Pirmą kartą „Laisvų programų CD“ pristatytas 2002 metais „Infobalt“ parodoje. Čia jis buvo įvertintas „Metų iniciatyva“. Šiuo metu yra rengiamas antrasis kompaktinio disko leidimas.

„Laisvų programų CD“ aprašymas

AKL specialistų atliktas darbas – iš gausybės atviro kodo programų atrinktos išbaigtos, patikimos, paplitusios visame pasaulyje paprastos naudoti programos, duomenų keitimosi požiūriu suderinamos su Lietuvoje naudojamomis komercinėmis programomis. Naudotojui tereikia įsidėti "Laisvų programų CD" į kompiuterį, perskaityti programų aprašymus, pasirinkti pageidaujamą programą ir įsidiegti ją savo kompiuteryje.

Visos "Laisvų programų CD" surinktos programos yra platinamos pagal laisvas licencijas (GPL - General Public Licence, LGPL – Library GPL, MIT ir t.t.), kurios leidžia vartotojui šias programas laisvai kopijuoti, keisti, pritaikyti savo poreikiams (pvz. išversti į lietuvių kalbą) bei naudoti neribotame kompiuterių skaičiuje bet kokioje (taip pat ir komercinėje) veikloje, tačiau neleidžia šių programų pardavinėti nesudarius laisvo priėjimo prie išeities tekstų ir pakeitimų. Pilnas GPL licencijos vertimas pateiktas "Laisvų programų CD". Dauguma programų yra multiplatforminės - t.y. veikiančios įvairiose platformose - "Windows", "Linux", "Solaris", "Mac" ir t.t., todėl pripratus su jomis dirbti labai lengva bus pereiti prie kitų platformų. "Linux" įdiegimo bylos yra tik "OpenOffice" programų paketui, kadangi likusias multiplatformines programas turi praktiškai visos "Linux" distribucijos - susiraskite ir įdiekite jas su standartiniais naudojamos "Linux" distribucijos paketų įdiegimo įrankiais.

Programas surinko Mantas Kriaučiūnas <monte@mail.lt>

Prezidento kalba, skirta pirmojo leidimo progai

Prezidentas

Norėčiau Jus pasveikinti ir kartu pasidžiaugti pirmuoju „Laisvų programų CD“ tiražu Lietuvoje. Šioje kompaktinėje plokštelėje Jūs surasite daugybę programų, kurios, mano manymu, bus naudingos Jūsų kasdieniniame darbe. Visos šios programos yra pateikiamos su atvirojo kodo licencijomis, kurios suteikia teisę laisvai naudotis programomis, kopijuoti, platinti, nagrinėti išeities tekstus, juos modifikuoti bei savarankiškai platinti modifikuotas programų versijas. Laisvųjų programų judėjimas - naujas pasaulio demokratijos raidos žingsnis. Kviečiame Jus prisidėti prie jo naudojant laisvas, atvirojo kodo programas.

Atviro kodo programų sėkmę iš esmės lemia glaudi programuotojų ir vartotojų sąveika. Jei turėsite pasiūlymų dėl programų tobulinimo - nedelsdami praneškite mums arba tieisiogiai programų kūrėjams. Čia kitaip nei komercinėse programose Jūsų pasiūlymai bus įgyvendinti naujoje programos versijoje per kelias dienas ar savaites. Tokiu būdu programos nuolat tobulėja ir vis geriau atitinka vartotojų poreikius.

Visuomeninės organizacijos "Atviras kodas Lietuvai" misija - skatinti laisvų, atvirojo kodo programų naudojimą Lietuvoje. Tikimės, kad kompaktinio disko išleidimas bus pirmas konkretus žingsnis šioje srityje. Jei sumanymas pasitvirtins, tokį "Laisvų programų CD" su atnaujintomis ir papildytomis programomis ketiname leisti du kartus per metus. Be to artimiausiu metu ruošiame Laisvų programų rinkinį "Linux" operacinei sistemai.

Šis kompaktinis diskas nebūtų išleistas be rėmėjų pagalbos. Visems jiems nuoširdžiai dėkojame. Taip pat dėkoju Mantui Kriaučiūnui, Viliui Ališauskui, Jaroslavui Šatkevičiui ir visam AKL kolektyvui dirbusiam ruošiant "Laisvų programų CD".

Albertas Agejevas,
Visuomeninės organizacijos "Atviras kodas Lietuvai" prezidentas