Atviras kodas Lietuvai

Stop the Hollyweb! No DRM in HTML5.

Istorija moko vertinti savo laisvę, nes gali ją prarasti. Neįkyrėkite su savo politika, atsako nenorintys mokytis.
Richard Stallman

Laisvų programų CD
2 leidimas

Laisvų programų CD 2

Trumpas kompaktinio disko aprašymas
„Laisvų programų CD” yra laisvų atviro kodo programų, veikiančių „MS Windows“ aplinkoje, rinkinys. Šiame kompaktiniame diske surinktos naudingiausios programos, reikalingos kasdieniam darbui biure – tiek įmonėse, tiek ir savivaldos bei valdžios institucijose. Taip pat yra daug specializuotų programų: projektavimo, audio, video, vaizdų apdorojimo, duomenų bazių valdymo sistemos ir kt. Nemažai programų skirta ir moksleiviams – į kompaktinį diską įtrauktos specialios edukacinės programos bei žaidimai. Rinkinyje esančios programos patenkins ir namų vartotojo poreikius.

Laisvų programų CD 2 atnaujintas

Iš viso surinkta, ištestuota ir parengta vartotojui apie 70 nemokamų laisvų programų. Dauguma jų yra daugiaplatforminės ir veikia „MS Windows“, „Linux“, „Solaris“, „Mac“ ir kt. operacinėse sistemose. Įpratus su jomis dirbti vienoje aplinkoje, nesudėtinga bus pereiti prie kitų platformų. Dalis šių programų yra išverstos į lietuvių kalbą. Taip pat pateikiama nemažai vertingų nuorodų bei dokumentacijos.

Sėkmingai išplatinus „Infobalt 2003“ parodai atspausdintą „Laisvų programų CD“ antrojo leidimo tiražą, kompaktinio disko turinys buvo atnaujintas ir pradėtas platinti naujas tiražas. Kompaktinį diską galite įsigyti visuose prekybos centruose Lietuvoje.

Laisvų programų CD

Sėkmingas pirmasis leidimas
Pirmą kartą „Laisvų programų CD“ pristatytas 2002 metais „Infobalt“ parodoje. Čia nemokamai (rėmėjų dėka) buvo išdalinta 2000 vnt. kompaktinių diskų. Konkurse „Geriausias lietuviškas informacinių technologijų, telekomunikacijų ir elektronikos produktas jis buvo įvertintas „Metų iniciatyva“. Daugiau informacijos apie pirmąjį kompaktinio disko leidimą rasite šio tinklalapio „Projektų“ dalies skiltyje „Laisvų programų CD I“. Šio rinkinio autorius - Mantas Kriaučiūnas.

Naujienos antrajame leidime
Šis „Laisvų programų CD“ yra antrasis patobulintas leidimas. Jame rasite neseniai pasirodžiusius biuro programų paketą „OpenOffice 1.1“ ir interneto programų rinkinį „Mozilla 1.5“, taip pat - lituanizuotų „OpenOffice 1.0.3“ ir „Mozilla 1.4“ programų paketus, lituanizuotą piešimo programą „TuxPaint“ bei daugelio kitų programų naujausias versijas.

Antrojo kompaktinio disko rinkinys papildytas ir visiškai naujomis programomis, kurių viena svarbiausių yra Lietuvoje sukurta nemokama žodynų programa „OpenDict“. Įtraukta naujos kartos naršyklė „Mozilla Firebird“, vektorinės grafikos programa „Sodipodi“, vaizdo apdorojimo programa „VirtualDub“.

Dar viena svarbi naujovė. Šiame kompaktiniame diske surinkta naudinga informacija programų vartotojui - tai įmonės, teikiančios diegimo, aptarnavimo, kūrimo, mokymų ar kitas paslaugas, susijusias su atviro kodo programomis. Detalią informaciją apie šias įmones ir jų paslaugas rasite meniu dalyje „Paslaugos“.

Laisvos programų licencijos
Visos „Laisvų programų CD“ surinktos programos yra platinamos pagal laisvas licencijas (GPL - General Public Licence, LGPL – Library GPL, MIT ir t.t.), kurios suteikia teisę vartotojui šias programas laisvai kopijuoti, dalinti jas draugams, laisvai tyrinėti jų veikimo principus ir išeities tekstus, keisti, pritaikyti savo poreikiams (pvz. išversti į lietuvių kalbą) bei naudoti neribotame kompiuterių skaičiuje bet kokioje (taip pat ir komercinėje) veikloje, tačiau neleidžia šių programų pardavinėti nesudarius laisvo priėjimo prie išeities tekstų ir pakeitimų.
Lietuvišką GNU licencijos tekstą rasite čia.

Nesudėtingas kompaktinio disko naudojimas
Naudodamiesi Jūsų patogumui sukurta aplinka, kuri pasileis automatiškai, Jums įdėjus kompaktinį diską į įrenginį, nesunkiai rasite pageidaujamą programą ir, vadovaudamiesi nuorodomis, įdiegsite ją į savo kompiuterį. Taip pat rasite kontaktus firmų, kurios Jums suteiks norimą paslaugą - įdiegs programas, sukurs informacines sistemas, suteiks mokymo ar kitas paslaugas.

Kur galima įsigyti kompaktinį diską ?
2-asis „Laisvų programų CD“ leidimas buvo pristatytas „Infobalt 2003“ ITT sprendimų forume. Čia, „Akelotė ir Ko“ stende, jis buvo pardavinėjamas. UAB „Akelotė ir Ko“ yra šio kompaktinio disko platintojas.
Netrukus kompaktinis diskas turi pasirodyti visuose prekybos centruose: Maxima, Media, Rimi, Iki... Kaina - 16 Lt.

Visuomeninė organizacija „Atviras kodas Lietuvai“ dėkoja visiems, prisidėjusiems prie sėkmingo „Laisvų programų CD“ parengimo - ir darbais, ir finansine parama.