Atviras kodas Lietuvai

Stop the Hollyweb! No DRM in HTML5.

Istorija moko vertinti savo laisvę, nes gali ją prarasti. Neįkyrėkite su savo politika, atsako nenorintys mokytis.
Richard Stallman

Nešiojamieji kompiuteriai su pilnaverte GNU/Linux sistema jau Lietuvoje!

[2008-02-13 | Mantas ir Mykolas ]

Jau nuo 2007 metų gruodžio Lietuvoje galima įsigyti kompiuterį su pilnai paruošta naudojimui GNU/Linux operacine sistema ir įdiegta populiariausia laisva programinė įranga - biuro paketu OpenOffice.org, interneto programomis - Firefox; el. pašto, susirašinėjimo, nuotraukų, video peržiūrėjimo bei piešimo programomis ir t.t. Tai spalvoti, kompaktiški nešiojamieji kompiuteriai „Asus Eee PC“.

EeePC žalias EeePC mėlynas

Prieš keletą metų priėmus įstatymą, leidžiantį susigrąžinti dalį pinigų už įsigytą kompiuterį su įdiegta programine įranga nemažai kompiuterių pardavėjų tik sąskaitoje įrašydavo, esą parduoda kompiuterį su įdiegta Linux sistema, iš tiesų tik pridėdavo Linux CD diską, kartais seną ar nepritaikytą parduodamam kompiuteriui. Vartotojus atstovaujančios organizacijos ne kartą kreipėsi į kompiuterių pardavėjus, kad operacinė sistema būtų įdiegiama į kompiuterį, kaip to reikalauja įstatymas. Ir štai tokie kompiuteriai į Lietuvą atvežti iš Taivanio.

EeePC ekrano vaizdas su interneto programomis

Asus Eee PC 701 turi Intel procesorių, 512 MB operatyviąją atmintinę, 4 GB SSD („Solid State Drive“) diską, laidinio ir 802.11b/g bevielio tinklo sąsajas, apie 3,5 val. veikiančią bateriją. Į kompiuterį įdiegta intuityvi „Linux Xandros“ operacinė sistema su pilnu populiariausios laisvos programinės įrangos rinkiniu darbui, pramogoms bei mokymuisi.

Universalus ir lengvai valdomas

Asus Eee PC - tai funkcionalus, įvairiapusis, vartotojui gerai pritaikytas ir iškart paruoštas naudojimui nešiojamasis kompiuteris, pritaikytas mokytis, dirbti ir pramogauti. Kompiuteris labai greitai įsijungia, juo paprasta naudotis. Grafinė sąsaja pritaikyta ir nepatyrusiems naudotojams, ypač tinka moksleiviams ir studentams.

Interneto galimybės

EeePC ekrano vaizdas su interneto programomis

Į šį kompiuterį įdiegtas laidinio ir bevielio (WiFi) ryšio valdikliai, jame veikia interneto kamera (juodam ir baltam modeliuose) ir mikrofonas (galima rengti vaizdo konferencijas). Pilnas interneto programų rinkinys – naršyklė Firefox, pašto programa Thunderbird, susirašinėjimo, pokalbių balsu bei vaizdo konferencijų programos – Pidgin ir kitos. Linux operacinė sistema yra atspari virusams – jie neužkrės nei programų, nei pačios sistemos.

Asus Eee PC multimedijos galimybės vartotojui suteikia pramogų laisvę – šiuo įrenginiu galima žiūrėti vaizdo filmus ir nuotraukas, klausytis muzikos, skaityti elektronines knygas, rašyti interneto dienoraščius (angl. blog), į internetą įkelti nuotraukas bei vaizdo filmus.

Šis kompiuteris turi dvi grafines sąsajas:

  • Ypač intuityvią ir paprastą, skirtą paprastam vartotojui (pvz žmonėms, kompiuteriu besinaudojantiems pirmą kartą);
  • Standartinę Linux KDE 3.5 grafinę sąsają, skirtą patyrusiems arba daugiau funkcionalumo norintiems vartotojams.

EeePC - lengvas ir mažas

Tinka kelionėms

Eee PC atrodo kaip įprastas nešiojamasis kompiuteris, tik yra maždaug perpus mažesnis ir patvaresnis - Dėl SSD (Solid State Drive) disko (naudojama Flash atmintinė) šiam kompiuteriui nebaisūs smūgiai ar sukrėtimai veikimo metu.

Ypač lengvas ir mažas - paprasta pasiimti su savimi (sveria mažiau nei kilogramą).

Labai patogu perkelti ir žiūrėti nuotraukas iš skaitmeninių fotoaparatų.

Į šį kompiuterį įdiegtas bevielio ryšio (WiFi) įrenginys. Todėl vartotojas be rūpesčių pasinaudos internetu daugelyje universitetų, biurų, kavinių ar viešbučių.

Tinka darbui

EeePC ekrano vaizdas su OpenOffice biuro paketu

Universali programinė įranga – turi puikų programinės įrangos komplektą paruoštą naudojimui: Xandros Linux OS, biuro paketas OpenOffice.org, interneto programos - naršyklė Firefox, pašto, susirašinėjimo programos ir kt.

EeePC nustatymų ekrano vaizdas

Įdiegta operacinė sistema yra suderinama su viena populiariausių laisvų OS - Debian GNU/Linux 4.0 (Debian pagrindu yra sukurtos ir Lietuvoje paplitusios Baltix bei Ubuntu OS), todėl yra didžiulis papildomos laisvos programinės įrangos pasirinkimas - daugiau nei 15000 vartotojui skirtų bei serverinių programų ir žaidimų.

Saugus dirbti - Linux operacinė sistema atspari virusams – virusai negali užkrėsti nei programų, nei pačios sistemos; netgi galima naudoti kitų užkrėstų kompiuterių „gydymui“.

Jei per smulkus - galima prijungti išorinį monitorių bei klaviatūrą – puikus vaizdas, patogu dirbti.

Tinka pramogoms

EeePC ekrano vaizdas - pramogos ir žaidimai

Eee PC galima žiūrėti visų paplitusių formatų vaizdo filmus, nuotraukas ir paveikslėlius, klausytis muzikos, skaityti elektronines knygas. Taip pat yra žaisminga piešimo programa (TuxPaint), keletas žaidimų: kortų, sudoku ir kt.

Tinkamas mokslui ir mokymui

EeePC ekrano vaizdas - programos mokymuisi

Standartiniame programinės įrangos pakete pateikiamos ir mokymuisi skirtos programos. Sistema ir daug programų yra išversta į kelias kalbas (lietuvišką programų vertimą galima atsisiųsti iš interneto).

Naująjį įvairių spalvų kompiuterį su Linux operacine sistema ir kita laisva programine įranga, taip pat ir kitus šios klasės kompiuterius galima įsigyti maždaug už 1000 Lt iš UAB „Bona Mens“: http://bonamens.lt/prekyba.

Daugiau informacijos: www.akl.lt/projektai
Taip pat galite pasižiūrėti interaktyvų pristatymą bei vaizdo medžiagą apie Asus EeePC kompiuterį su GNU/Linux sistema:
Asus EeePC galimybės interaktyviai
„Dallas Morning News“ pristato Asus Eee PC.
Asus EeePC galimybių apžvalga
EeePC su Ubuntu Linux OS bei Enlightenment grafine sąsaja


Kitos naujienos