Atviras kodas Lietuvai

Stop the Hollyweb! No DRM in HTML5.

Istorija moko vertinti savo laisvę, nes gali ją prarasti. Neįkyrėkite su savo politika, atsako nenorintys mokytis.
Richard Stallman

OpenDocument - oficialus Lietuvos standartas

[2007-08-08 | Kristina Kudriašova ]

Džiugi naujiena visiems ilgą laiką už OpenDocument Lietuvoje „kovojusiems“ bei sirgusiems laisvų standartų šalininkams, kadangi šių metų liepos 31 d. Lietuvos standartizacijos departamentas patvirtino tarptautinį standartą ISO/IEC 26300:2006 Lietuvos standartu.

Nors Lietuvoje savaime galioja visi Tarptautinėje standartizacijos organizacijoje (ISO) priimti standartai, tame tarpe ir OpenDocument bei šį formatą naudoti valstybės bei savivaldos institucijas įpareigoja keli LR teisės aktai, tačiau šiuo metu Lietuvoje daugiausia naudojami Microsoft Office biuro dokumentų formatai (.doc, .xls ir t.t.) Universalusis OpenDocument biuro dokumentų formatas, kuris jau yra oficialus Lietuvos standartas - tai šiuolaikiška ir nepriklausoma alternatyva pasenusiems ir nestandartizuotiems nuosavybiniams Microsoft Office biuro dokumentų formatams.

OpenDocument formatas standartizacijos departamentui buvo siūlomas asociacijos „Atviras kodas Lietuvai“ ir anksčiau, tačiau tada prašymas buvo atmestas dėl to, kad formatas dar nebuvo pripažintas tarptautiniu ISO standartu. Antrąjį kartą formatas buvo pasiūlytas šių metų vasarį ir po šešių mėnesių formalių procedūrų buvo priimtas.

Universalusis atviras biuro dokumentų formatas - OASIS OpenDocument (ODF) 2006 gegužės 2 d. buvo patvirtintas kaip tarptautinis ISO standartas "ISO/IEC 26300". 2005 metais OpenDocument buvo patvirtintas kaip standartas ir tarptautinės verslo standartų organizacijos OASIS.

OpenDocument biuro dokumentų formatą naudoja ir palaiko daug smulkių bei stambių PĮ gamintojų – SUN, IBM, Novell, Intel, Adobe, Google, Oracle, Corel ir t.t., įvairių šalių vyriausybės bei už IT plėtrą atsakingos institucijos, taip pat dauguma laisvos biuro programinės įrangos gamintojų savo programinėje įrangoje, tame tarpe:

Taip pat nemažai nuosavybinių biuro programų palaiko OpenDocument, tame tarpe SUN StarOffice (nuo 8.0), IBM Workplace, Google Writely, 602Office 2, SoftMaker's TextMaker, Microsoft Office įdiegus papildomus priedus ir daug kitų, žr.: www.wikipedia.org/wiki/OpenDocument#Application_support bei www.opendocumentfellowship.org/Applications.

Šis pranešimas seka naujienas, kad vis daugiau įvairių šalių vyriausybių pasirenka OpenDocument formatą kaip pagrindinį biuro dokumentų mainų formatą (žr. www.odfalliance.org/press/Release20061128.pdf).

Anksčiau apie OpenDocument rašyta:


Kitos naujienos