Atviras kodas Lietuvai

Stop the Hollyweb! No DRM in HTML5.

Istorija moko vertinti savo laisvę, nes gali ją prarasti. Neįkyrėkite su savo politika, atsako nenorintys mokytis.
Richard Stallman

Sun Microsystems java tampa atviro kodo dalimi

[2006-11-18 | Audrius Meškauskas ]

Atviro kodo bei laisvosios įrangos pasaulis sveikina Sun Microsystems apsisprendimą pateikti visus populiarios java programavimo sistemos išeities kodus su GPL licenzija. „Manau, jog Sun prisidėjo prie laisvosios įrangos kūrimo daugiau nei bet kuri kita kompanija ar bendruomenė.“ - teigia GPL licencijos autorius Ričardas Stalmanas. „Ji elgiasi kaip tikras lyderis. Ji yra pavyzdys, kuriuo, aš viliuosti, seks kiti.“

Java ilgą laiką buvo kritikuojama kaip „nelaisva“ kalba, kuria parašytos programos galėjo veikti tik kartu su nemokamai platinamomis, tačiau pagal licenzijas atvirajam kodui nepriklausančiomis pagalbinėmis bibliotekomis. Ne kartą ją buvo siūloma kur įmanoma keisti C, Python ar kitomis „tikrai laisvomis“ alternatyvomis. Vėliau išsivystė alternatyvūs projektai (GNU Classpath, Apache Harmony), kurių kuriamų java vykdymo sistemų kokybė šiuo metu priartėjo prie tinkamos plačiam praktiniam naudojimui. Tikėtina, jog šių projektų atviro kodo pasauliui dar prireiks atviru kodu pakeisti toms Sun Microsystems java dalims, kurių pateikti atviro kodo forma Sun neturi galimybės, nes jas ji pati pirko kitur.

Sun atveria ne tik „standartinę“ J2SE, bet ir sudėtingiems tinklalapiams skirtą J2EE bei mobilioms sistemoms skirtą J2ME bibiliotekas.

Nuorodos:

[1] „GNU General Public License“
[2] „Sun Opens Java“
[3] „Free But Shackled — The Java Trap“
[4] „GNU Classpath“

Kitos naujienos