Atviras kodas Lietuvai

Stop the Hollyweb! No DRM in HTML5.

Istorija moko vertinti savo laisvę, nes gali ją prarasti. Neįkyrėkite su savo politika, atsako nenorintys mokytis.
Richard Stallman

Lietuviška Vikipedija peržengė 10 000 straipsnių ribą!

[2005-12-16 | Mykolas OK ]

Lietuviškoje Vikipedijos versijoje jau daugiau nei dešimt tūkstančių straipsnių.

Vikipedija – laisvoji enciklopedija

Vikipedija – tai tarptautinis projektas – daugiakalbė laisva enciklopedija, kuri internete be apribojimų prieinama kiekvienam. Kiekvienas gali papildyti jos turinį ar ištaisyti pastebėtas klaidas.

Naujokai stebisi, kaip piktybiški asmenys nepagadina laisvosios enciklopedijos. Daugiametė patirtis rodo, kad galėdami pozityviai kurti, dauguma žmonių tobulina bendra kūrinį, ir tik mažuma bando kenkti. Wiki kolektyvinio darbo įrankiai padeda bendruomenės nariams kartu tobulinti tekstą. Kuo daugiau lankytojų naudojasi Vikipedija, tuo tikslesnis jos turinys. Tuo greičiau ištaisomos klaidos ar piktybiški gadinimai. Lietuviškoje Vikipedijoje jau įsiregistravo maždaug 1200 redaktorių. Be to, kai kas redaguoja ir neįsiregistravę.

Vikipedija įvariomis kalbomis

Tarptautinėje Vikipedijoje kalbos sugrupuotos pagal straipsnių skaičių. Daugiausiai kalbų (apie 50) priklauso grupei nuo tūkstančio iki 10 tūkstančių straipsnių. Lietuvių kalba iš šios grupės pakilo į aukštesnę (nuo 10 000 iki 50 000 straipsnių). Šioje grupėje 25 kalbos. Estų Vikipedija dešimties tūkstančių ribą peržengė anksčiau, ir dabar jau sukurta maždaug 13 tūkstančių estiškų straipsnių. Dar neperžengė 50 tūkstančių ribos rusų kalba. Dešimtimi kalbų jau sukurta daugiau, negu po 50 tūkstančių straipsnių. Daugiausia straipsnių – anglų kalba – maždaug 850 tūkstančių. Kalbų išsidėstymą žr. http://www.wikipedia.org/

Vikipedija ir Lietuva

Lietuviai aktyvūs ne tik kurdami Vikipedijos lietuviškus straipsnius. Ir angliškoje Vikipedijoje nemažai su Lietuva susijusios informacijos. Tarptautiniame Vikipedijos projekte aukštas pareigas užima vilnietis programuotojas Domas Mituzas.

COPYLEFT vietoj COPYRIGHT

Vikipedija platinama GNU licencijos sąlygomis. Ši licencija buvo sukurta laisvai programinei įrangai. Ir pasiteisino. GNU licencija suteikia vartotojui teisę neribotai naudotis produktu bei suteikia galimybę tobulinti jį. GNU licencija draudžia padaryti produktą savo nuosavybe. GNU licencijos sąlygos leido sukurti daugybę naudingų programų. Šia licencija platinama ir operacinė sistema Linux, kurią jau daugiau nei dešimtmetį vertina specialistai. Pastaruoju metu šios programos jau tapo patrauklios ir eiliniam vartotojui. Žr. http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html

Ilgai GNU licencijos sąlygomis buvo platinamos tik kompiuterinės programos. Vėliau pradėta panašias licencijas taikyti ir programų aprašymams. Vikipedija – nesusijęs su programine įranga produktas, kuriamas ir platinamas GNU licencijos sąlygomis.

Vikipedijos projekto sėkmė parodė, kad bendruomenė gali kartu kurti ne tik tobulas kompiuterių programas, bet ir žmogui skirtus tekstus.


Kitos naujienos